MOVEMBER
Leta 2004 se je v Avstraliji začela akcija »movember«, kmalu pa je prerastla v mednarodno gibanje za ozaveščanje moških o zdravju in boleznih, ki prizadenejo pretežno njih – rak na prostati in modih. Domiselna skovanka »movember« je pri nas in še v katerem jeziku zanimiva zato, ker že ob zamenjavi prve črke aktualnega meseca pomislimo na to, da gre za moške; izvirno pa je poimenovanje nastalo iz angleške besede za brke (moustache), kar simbolizira moški spol.
Prostata
Prostata, imenovana tudi obsečnica, je organ velikosti oreha, ki pri moških leži neposredno pod sečnim mehurjem in obdaja sečnico. Zakaj se ta majhna, kostanju podobna moška spolna žleza potem, ko bolj ali manj opravi svoje glavno poslanstvo – s tem da prispeva približno tretjino svojih izločkov k semenski tekočini in opravlja pomembno vlogo v spolnem življenju moškega – začne spreminjati in povečevati, ni docela raziskano. Strokovnjaki še vedno raziskujejo vlogo hormonskih sprememb, nezdravega načina življenja, dednosti, dražilnih dejavnikov okolja in drugo. Znano je, da ima po petem desetletju življenja težave zaradi povečane prostate, ki zažema sečnico in ovira uriniranje, skoraj vsak drug moški, med starejšimi od 80 let pa je to ena najbolj pogostih stvari, ki ovirajo moške pri vsakodnevnih aktivnostih in motijo nočni počitek. Obstaja velika možnost, da se v seniorskem obdobju, ali pa tudi že prej, razvije rak na prostati.
Rak na prostati
Rak na prostati je najpogostejša rakava bolezen moških in tako v svetu, kot pri nas, se število obolelih nenehno povečuje. Rak prostate ima nekatere posebnosti, drugačne od rakavih bolezni drugih organov. Razvija se počasi, a vztrajno, kar je strokovno opredeljeno kot latentna ali speča oblika, ki se po navadi odkrije naključno, saj moškemu ne povzroča posebnih težav in tako tudi ostane. V začetku je praviloma omejen samo na prostato, postopoma pa napreduje, najprej lokalno in pozneje na bezgavke oziroma druge dele telesa.
Zakorakajmo k zdravju
Zaradi znanih razmer in skrb vzbujajočih napovedi je izjemno pomembno storiti vse za boljše ozaveščanje, širjenje znanja o naravi bolezni in možnostih za preprečevanje nastanka rakastih bolezni. Letos Društvo onkoloških bolnikov s podporniki in sodelavci nadaljuje akcijo s pomenljivim sporočilom: »Zakorakajmo k zdravju«, ki poudarja pomen redne telesen dejavnosti, ker ta dokazano občutno zmanjša tveganje, da bi zboleli za rakom.
Pri pogostem tiščanju na vodo in pogostejšem uriniranju, nepopolnem praznjenju mehurja, pri šibkem in prekinjajočem curku ter drugim težavama pri uriniranju je najprej pomemben obisk zdravnika. Težave si lahko lajšamo tudi z zdravilnimi rastlinami, potrebno pa je poudariti, da so nekatere vrste teh rastlin, ki jih naberemo sami v naravi, lahko strupene! Najbolj poznana rastlina je ameriška žagastolistna palma ali palmeto , tradicionalno pa se uporabljajo še bučne peške, korenina koprive, olje svetlina ter čaj iz vrbovca in njivske preslice.
V Lekarni Ig vas čaka knjižica »Mali vodnik za zdravo prostato«, ki nudi koristne informacije in vsebuje tudi vprašalnik za prostato, s katerim preverite v kakšnem stanju je vaša prostata.